Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Jaké vybrat osvětlení do sauny?

Jaké vybrat osvětlení do sauny?
Publikováno 11/06/2013

 

Ať už se chystáte zprovoznit saunu pro soukromí či komerční účely, měli byste mimo jiné vyřešit osvětlení. Víte, jaké máte možnosti?

 

Osvětlení do sauny

Osvětlení v sauně je velmi důležité, a to nejen, aby se zajistilo světlo, ale především kvůli podporujícímu účinku relaxace.

Budete-li do sauny instalovat běžné světlo, je nutné zajistit, aby měla krytí IP44 či vyšší. Světlo v sauně lze realizovat také LED osvětlením či osvětlením pomocí optických vláken.

Podle vyhlášky týkající se saun je nutné mít v komerčních saunách nouzové osvětlení mající vlastní zdroj napájení. Hlavní i nouzová osvětlení musí splňovat některé podmínky dané rovněž vyhláškou. V potírně musí být intenzita světla alespoň 50 lx, v ochlazovně a odpočívárně 75 lx a v chodbách a na toaletách to je 100 lx. V šatně musí provozovatel komerční sauny zajistit světlo o 200 lx.

 

Světelné efekty v sauně

Do saun se instalují různé druhy světel s rozmanitými účinky na lidskou psychiku. Na různé barvy a jejich vliv na psychiku člověka se soustředí i chromoterapie, která dospěla k tomu (mimo jiné), že červená vzrušuje, zelená uvolňuje a regeneruje, modrá navozuje snění a žlutá vyvolává veselé uvolnění.

Právě z tohoto důvodu se kromě klasických světel pořizují do saun osvětlení vyvolávající světelné efekty. Na trhu lze sehnat rozmanité LED diody, jež jdou zabudované do trubic, které zajišťují jejich teplovzdornost i vodovzdornost. Tyto LED diody v trubicích se nejčastěji umisťují za lavici nebo pod ní.

LED diody mají v sobě různý počet barev. Ty se různě mění a nastavit lze i intenzitu světla.

Kromě LED osvětlení dokážou vytvořit různé světlené efekty i optická vlákna. Užijete si pohled na prolínání barev, imitaci ohně, ale vychutnat si přímo v sauně můžete i hvězdné nebe.

 

 

 

 

Přidat komentář