Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Naučte se meditovat

Naučte se meditovat
Publikováno 11/06/2013

 

Existují různé způsoby, jak se odreagovat, odplavit stres a dosáhnut harmonie těla a ducha. Můžete toho docílit meditací. Co to vlastně je a jak na nás meditace působí?

 

O meditaci

Meditaci můžeme zjednodušeně charakterizovat jako různé praktiky vedoucí k prohlubování soustředí. Efektivní meditací je člověk schopný dosáhnout změny vědomí.

Lidé k meditaci přistupují z různých úhlů. Někteří vidí meditaci jako hluboké soustředění, ale v širším slova smyslu je součástí různých náboženství i životního stylu.

Meditací byste měli dosáhnout klidu, který vám umožní na nic nemyslet. To není jednoduché. Abyste tohoto stavu dosáhli, musíte trénovat. Rozhodně není na místě očekávat, že se vám to povede hned na poprvé, zvlášť v dnešní době, kdy jsou lidé často neklidní a roztěkaní.

Meditace učí soustředit se jen na přítomnost. Člověk by neměl myslet na minulost ani na budoucnost. Milost už se nevrátí, na budoucnost je dost času.

A na co si dát pozor, přistupujete-li k meditaci poprvé? K meditaci přistupujte na klidném místě, kde vás nikdo nebude rušit a kde se budete cítit dobře. Můžete meditovat v jakékoliv poloze.

Meditace bude pro vás zpočátku obtížná, ale nelamte ji přes koleno. Snažte se meditovat pouze několik minut. Při relaxaci se nehýbejte a mějte zavřené oči. Soustřeďte se i na dýchání. Dýchejte nosem a snažte se udržet koncentraci.

 

Pozitivní účinky meditace

Meditace má mnohé pozitivní účinky. Odvíjí se i podle stupně meditace. Hlavním účinkem je snížení nezdravého stresu. Tím dosáhnete větší duševní rovnováhy, a to se samozřejmě odvíjí i na fyzickém zdraví, které je právě stresem velmi ohroženo. Na rozdíl od některých jiných technik nás meditace zbavuje nejen našeho aktuálního stresu, ale i následků dlouhodobě nahromaděného stresu.

Přidat komentář