Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Autogenním tréninkem k duševní pohodě

Autogenním tréninkem k duševní pohodě
Publikováno 11/06/2013

 

Někdy se může zdát, že v dnešní době je stále obtížnější udržet si duševní rovnováhu. Je však důležité si uvědomit, že pro naše zdraví je podstatná. Jak na ní? Možností je více. Spoustu odborníků, ale už i laiků nedá dopustit na autogenní trénink.

 

O autogenním tréninku

Autogenní trénink je oblíbenou relaxační technikou, která vede k relaxaci. V první části autogenního tréninku dochází k navození určitých tělesných pocitů. Nejdříve si dotyčný co nejpohodlněji lehne do místnosti, ve které mu je příjemně. Poté začíná navozování několika pocitů. Jsou jimi tíha v končetinách, teplo v končetinách, klidný dech, pravidelná srdeční činnost, pocit tepla v nadbřišku a chladné čelo.

K tomuto navození může docházet pod vedením terapeuta, ale také si tělesné pocity dotyčný může vsugerovávat sám.

Dojdete-li k navození těchto pocitů, nastává druhá část autogenního tréninku, kterou je imaginace.

V myšlenkách se přenesete na nějaké hodně příjemné místo, představujete si, jak na něm jste a cítíte se tam dobře. Užíváte si pohody tohoto místa a více se uvolňujete.

V této části je také místo pro autosugesci, která vás může posílit ve věcech, které ve svém životě chcete dosáhnout, např. zhubnout nebo přestat kouřit. Důležité je formulovat sugesce s pozitivním nábojem. Proto si v duchu neříkejte, že nechcete kouřit, ale že chcete přestat kouřit atd.

Autogenní trénink trvá zhruba 30 minut (někdy i déle) a je to účinná metoda, jak se zbavit stresu, ale i vám pomůže zbavit se různých zlozvyků. Nejúčinnější je, budete-li k autogennímu tréninku přistupovat každý den.

 

Kdy přistoupit k autogennímu tréninku

K autogennímu tréninku přistupujte vždy, když se cítíte dobře. Není vhodné se pokoušet navozovat relaxaci v případě, že vás bolí hlava, nebo se jinak necítíte ve své kůži. Celkově jsou však kontraindikace pro zdravého člověka minimální.

 

 

Přidat komentář